wielkość czcionki

Krytyczne Niedokrwienie Kończyn

Objawy

Wczesne objawy choroby tętnic obwodowych to bóle, skurcze lub osłabienie nóg przy chodzeniu lub wchodzeniu po schodach, które ustępuje po odpoczynku.

Jednak z czasem, gdy płytka miażdżycowa osadza się coraz bardziej na ściankach tętnic w nogach, objawy choroby mogą stać się częstsze i poważniejsze.

W zaawansowanych stadiach choroby tętnic obwodowych, przepływ krwi do jednej lub obu nóg może znacznie się zredukować. Schorzenie to znane jest pod nazwą Krytyczne Niedokrwienie Kończyn.

Gdy przepływ krwi i dostawa tlenu do nóg zmniejszy się do poziomu krytycznego, bóle w stopach lub nogach mogą być wyczuwalne nawet podczas odpoczynku, a drobne skaleczenia mogą nie goić się i przeradzać w owrzodzenia.

Często występują infekcje i jeśli przepływ krwi nie poprawi się, pojawia się gangrena oraz konieczność amputacji. Obecnie około 30% pacjentów z zaawansowanym krytycznym niedokrwieniem kończyn przechodzi duże amputacje.

Pacjenci cierpiący na miażdżycę zarostową tętnic, która rozwinęła się w Krytyczne Niedokrwienie Kończyn mają bardzo niewiele opcji leczenia.