wielkość czcionki

Krytyczne Niedokrwienie Kończyn

Leczenie konwencjonalne

Eliminacja czynników ryzyka miażdżycy

 • Palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na miażdżycę tętnic i tylko całkowite rzucenie palenia daje nadzieję na zatrzymanie postępu choroby. Dopóki chory pali, żadne (nawet najlepsze i najnowocześniejsze) metody leczenia nie spowodują trwałej poprawy zdrowia.
 • Dieta z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych i węglowodanów by wyeliminować zbyt wysoki poziom cholesterolu.
 • Utrzymywanie należnej masy ciała oraz skuteczne leczenie nadciśnienia tętniczego i cukrzycy.

Właściwa pielęgnacja stóp

 • Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne np. obcinanie paznokci wymagają delikatności i uwagi, aby nie doszło do skaleczenia tkanek i zainfekowania ich.
 • Nieodpowiednie obuwie i skarpety mogą prowadzić do uszkodzenia tkanki i zakażenia. Wszelkie infekcje skórne w obrębie niedokrwionych kończyn goją się trudno i mogą prowadzić do owrzodzenia i martwicy palców lub nawet całej stopy.
 • Dla stóp niekorzystne jest dłuższe przebywanie w wilgoci i zimnie związane np. z pracą zawodową lub zajęciami hobbystycznymi, co może nawet wymagać zmiany pracy, czy też formy swoich zainteresowań.

Leczenie chirurgiczne

 • - Chirurgiczną metodę leczenia rozważa się w III i IV stopniu niedokrwienia wg Fontaine`a., a więc gdy występują bóle spoczynkowe i/lub martwica. Ostatnio kwalifikuje się również do operacji chorych w II stopniu niedokrwienia zwłaszcza, gdy chory ma bardzo krótki dystans chromania uniemożliwiający pracę lub samodzielne funkcjonowanie.
 • W przypadku niedrożności końcowego odcinka aorty brzusznej i /lub tętnic biodrowych zw. zespołem Leriche`a wykonuje się wszczepienie pojedynczego lub rozwidlonego syntetycznego pomostu aortalno-udowego.
 • Przy niedrożności tętnicy udowej i/lub podkolanowej zastosować można przeszczep omijający z żyły własnej pacjenta lub syntetyczną protezę naczyniową.
 • W wyjątkowych przypadkach pomosty naczyniowe prowadzi się pozaanatomicznie od tętnicy pachowej do tętnicy udowej podskórnie.
 • Przy niedrożności obwodowej postępowanie zależy od poziomu czyli miejsca zwężenia: im bardziej obwodowe są zmiany, tym mniejsza jest szansa na powodzenie leczenia rekonstrukcyjnego. W krańcowych przypadkach niestety dochodzi do amputacji, która również jest formą leczenia, choć okaleczającą chorego.
 • Kolejnym typem operacji naczyniowej jest udrożnienie tętnicy, które polega na nacięciu ściany naczynia i usunięciu zmian miażdżycowych wraz z błoną wewnętrzną (tzw. trombendarterektomia). Zabieg tego typu można wykonać jako uzupełnienie pomostu aortalno-udowego lub jako główny, gdy nie jest możliwe wykonanie pomostów naczyniowych.
 • Z innych, nowoczesnych metod leczenia miażdżycy tętnic można wymienić wewnątrznaczyniową angioplastykę za pomocą balonika rozszerzającego zwężony lub niedrożny odcinek tętnicy lub implantację stentu w kształcie stalowej sprężynki stabilizującej miejsce rozszerzone.

Pomyślnie zakończone leczenie operacyjne nie powoduje wyleczenia z choroby, jaką jest miażdżyca zarostowa, która może postępować dalej. Dlatego każdy chory zobowiązany jest do zmiany i przestrzegania zasad zdrowego stylu życia, zaleceń lekarskich i zgłaszania się na okresowe badania kontrolne.

Źródło: III. lek. med. Ewa Pakuła - "Bez Recepty" - 10/2005